Haber

ABD ve Alman bakanlardan Türkiye’ye destek mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Almanya Şansölye Yardımcısı ve Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremlerden duydukları üzüntüyü dile getirerek, iki ülkeye her türlü takviye kuvvetini vermeye hazır olduklarını ifade ettiler.

İki bakan, ABD ve Almanya’nın ekonomik çıkarlarının yanı sıra Ukrayna’ya güvenlik yardımını ele aldıklarını söyledi.

Bakan Blinken yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’ta 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin yol açtığı yıkım ve kayıplara da değindi:

ABD’nin Suriye’deki insanları enkazdan kurtarmak için de yardımda bulunduğunu belirten Blinken, ABD ve Almanya’nın kaynak sağladığı insani yardım kuruluşları aracılığıyla Türkiye ve Suriye’deki insanlık dramına odaklandığını belirtti.

“İHTİYAÇ OLANI VERECEĞİZ, TEDARİK VERECEĞİZ”

Almanya Bakanı Habeck, konuşmasına Türkiye’de yaşanan depreme değinerek başladı.

Habeck, “Neredeyse bütün gün ekonomik meseleler, borç azaltma yasası hakkında konuştuk ve basının ilgisi bu konulara odaklandı. Ancak Türkiye ve Suriye’deki trajediyi düşündüğünüzde bunlar kesinlikle göreceli. Tabii ki Bunlar çok değerli konular ama binlerce insan hayatını kaybetti ve kaybediyor. Asıl trajedi gerçek durum bu, yardım etmemiz gerekiyor ve yapacağız. Amerika Birleşik Devletleri’ne yardım sağladığı için teşekkür ediyorum ve gurur duyuyorum. Almanya için tam olarak bunu söyleyebilirim. Ne gerekiyorsa vereceğiz ve tedarik edeceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu