Haber

ABD ve Suudi Arabistan, Sudan’daki ihtilafları müzakere öncesi müzakere edecek

ABD ve Suudi Arabistan, savaş halindeki Sudan ordusu ile paramiliter Hızlı Güçlendirme Güçleri arasındaki ‘ön müzakere’ görüşmelerinin bugün Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde başlayacağını duyurdu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD ve Suudi Arabistan adına yapılan ortak açıklamada, Sudan Silahlı Kuvvetleri ve Hızlı Destek Kuvvetleri temsilcilerinin Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki bir merkeze geleceği belirtildi. ve bugün müzakere öncesi görüşmeleri yapın. Açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı ve ABD, her iki tarafı da Sudan ulusunun ve halkının çıkarlarını dikkate almaya, ateşkes ve çatışmayı sona erdirmeyi amaçlayan müzakerelere aktif olarak katılmaya çağırıyor” denildi.

Sudan Silahlı Kuvvetleri Komutanı Abdel Fattah al-Burhan ve yardımcısı, Hızlı İkmal Güçleri (RSG) Komutanı Mohamed Hamdan Daglo’nun birlikleri 15 Nisan’dan itibaren çatışmaya başladı ve bunun sonucunda ülkede iç çatışma çıktı. Nisan ayı sonunda açıklanan yangının ardından yabancı ülkeler vatandaşlarını tahliye etmeye başlarken, Birleşmiş Milletler’in insani yardım kuruluşları başta sağlık olmak üzere ülkedeki olağanüstü duruma dikkat çekti.

koycegiz-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu