Ekonomi

Archegos’un kurucusu piyasa manipülasyonu davasında suçlu bulundu

Çarşamba günü Manhattan federal mahkemesinde yaşanan önemli bir gelişmede, Archegos Capital Management’ın kurucusu Sung Kook “Bill” Hwang, aralarında haraç toplama komplosu, dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonunun da bulunduğu 11 suçlamanın 10’undan suçlu bulundu. Mahkumiyeti, savcıların 2021 yılında 36 milyar dolarlık özel yatırım şirketinin çöküşüne yol açan aldatıcı uygulamalarda bulunmakla suçlanmasının ardından geldi.

Jürinin kararı, Salı sabahı başlayan müzakerelerin ardından geldi ve Mayıs ayında başlayan bir duruşmayı sonuçlandırdı. 60 yaşındaki Hwang, suçlamaları kabul etmeyerek suçsuz olduğunu savunmuştu. Archegos’un eski yardımcısı ve mali işler müdürü Patrick Halligan da şantaj komplosu ve dolandırıcılık suçlamalarından suçlu bulundu. Halligan 47 yaşındadır.

Hem Hwang hem de Halligan şimdi her bir suç için potansiyel olarak 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. Ancak, gerçek cezalar yargıç tarafından belirlenecek ve bir dizi ceza faktörü göz önüne alındığında daha düşük olması bekleniyor.

Dava, sadece küresel bankalar için önemli kayıplara yol açmakla kalmayıp aynı zamanda ABD finans piyasaları ve yatırımcıları üzerinde de derin bir etki yaratan Archegos’un dramatik çöküşünü vurguladı. Savcılar, Hwang ve şirketinin 100 milyar doların üzerinde hissedar kaybına ve bankalar için 10 milyar dolar zarara neden olduğunu savundu. Hwang’ın türev ürünler aracılığıyla çeşitli şirketlerde gizlice büyük pozisyonlar biriktirdiği ve milyarlarca krediyi güvence altına almak için bankaları bu pozisyonların büyüklüğü konusunda yanılttığı iddia edildi. Bu fonlar daha sonra hisse senedi fiyatlarını yapay olarak şişirmek için kullanıldı.

ABD Savcı Yardımcısı Andrew Thomas, kapanış konuşması sırasında dolandırıcılığın boyutunu yaklaşık bir düzine hisse senedini kapsayacak ve Wall Street’in yarısını ilgilendirecek şekilde tanımladı. Buna karşılık Hwang’ın savunma ekibi, savcılığın aşırıya kaçtığını ve Hwang’ın ticaret stratejilerinin agresif olmasına rağmen yasal olduğunu iddia etti.

Davada ayrıca, Archegos’un eski baş tüccarı William Tomita ve Baş Risk Sorumlusu Scott Becker, ilgili suçlamaları kabul ettikten ve işbirliği yapmayı kabul ettikten sonra savcılık için ifade verdiler.

Mart 2021’de Archegos’un çöküşü, hisse senedi fiyatlarındaki düşüşün bankaların firmanın karşılayamayacağı ek mevduat talep etmelerini tetiklemesiyle meydana geldi. Bu durum, Hwang’ın swapları için teminat olarak kullanılan hisse senetlerinin tasfiyesine yol açarak milyarlarca hissedar değerini sildi ve Credit Suisse (şimdi UBS’nin bir parçası) için 5,5 milyar dolar ve Nomura Holdings (NYSE: NMR) için 2,9 milyar dolar dahil olmak üzere bankalar için önemli kayıplara neden oldu. Davanın takibinden sorumlu olan New York Güney Bölgesi ABD Savcılığı, Archegos’un en güçlü olduğu dönemde 36 milyar dolarlık varlığa ve 160 milyar dolarlık hisse senedi riskine sahip olduğunu belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu