Ekonomi

Bakan, Kızıldeniz’deki gerilimlerin İtalyan ekonomisini etkileyebileceği konusunda uyardı

İtalya’nın savunma bakanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, İtalya’nın ekonomik istikrarının Kızıldeniz’de devam eden aksaklıklar nedeniyle tehdit altında olduğunu söyledi. Bakan, Akdeniz’dekiler de dahil olmak üzere Güney Avrupa’daki limanların potansiyel olarak marjinalleştirilmesine ilişkin endişeleri vurguladı.

Bu aksamalar, İran müttefiki Husi militanlarının Kasım ortasından bu yana ticari gemilere yönelik saldırılarından kaynaklanıyor. Bu olaylar, bazı denizcilik şirketlerinin Kızıldeniz’den kaçınmasına ve bunun yerine Güney Afrika çevresinde daha uzun ve daha değerli bir rotayı tercih etmesine neden oldu.

Savunma Bakanı Guido Crosetto parlamentonun savunma komitelerine, bu aksaklıkların devamının Akdeniz limanlarının marjinalleşmesine yol açabileceği konusunda bilgi verdi. Bakan, hem seyrüsefer güvenliğine hem de İtalya’nın ekonomik istikrarına yönelik riskleri vurguladı.

Crosetto ayrıca İtalya’nın deniz ticaretinin yaklaşık %40’ını oluşturan Süveyş Kanalı’ndan geçen ticari trafikte de önemli bir düşüş olduğunu kaydetti. Crosetto, 2023’ün son haftasına kadar trafikte yüzde 38’lik bir düşüş yaşanacağını belirtiyor. Ayrıca yolculuk süreleri 10-12 gün arttı ve maliyetler neredeyse beş kat arttı.

Bu duruma yanıt olarak İtalya, etkilenen bölgedeki Avrupa Aspides operasyonuna katkısını artırmayı düşünüyor. Planlar aynı zamanda İtalya’nın 12 aylık bir süre için sağlayacağı askeri gemiyi tamamlamak üzere gözetleme ve veri toplama amaçlı uçakların konuşlandırılmasını da içeriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

celtikciajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu