Ekonomi

BIST 30 endeksi VİOP kontratı yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Ağustos ayı vadeli işlemleri için BIST 30 endeksine dayalı sözleşme güne yüzde 0,3 artışla 7.523,00 puandan başladı.

Ağustos vadeli endeks sözleşmesi açılış seansında önceki normal seans kapanışına göre yüzde 0,3 artışla 7.523.00’den işlem gördü.

Cuma günü dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,8 altında 7.503,25 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansındaki kayıplarını kısmen telafi ederek 7.513,00 puana yükseldi.

Küresel piyasalar, ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının para politikalarının açıklanacağı haftaya temkinli başlarken, enflasyon ve durgunluk ikilemi varlık fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günü açıklayacak para politikası kararları ve toplantı sonrası Fed Başkanı Jerome Powell’ın yönlendirmesi yatırımcıların odağına yerleştirilirken, Banka’nın bu toplantı itibarıyla “şahin” adımlarına son verip vermeyeceği konusunda soru işaretleri var.

Para piyasalarında fiyatlamalarda Fed’in politika faizini 25 baz puan artıracağı kesinleşirken, 20 Eylül’deki toplantısında politika faizinin yüzde 81 olasılıkla sabit kalacağı tahmin ediliyor.

Yurt içinde gözler, bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan tarafından açıklanacak olan yılın 3. Enflasyon Raporu’na çevrilirken, analistler, Erkan’ın deyimiyle yönlerden gelecek mesajların yurt içi piyasalarda oynaklığı artırabileceğini belirtti.

Analistler, bugün yurt genelinde finansal hizmetler inanç endeksi ile dünya çapında açıklanacak imalat sanayi ve hizmetler bölümü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik olarak endeks sözleşmesinde 7.600 ve 7.700 seviyelerinin direnç, 7.500 ve 7.400 puanlarının ise dayanak noktası olduğunu kaydetti.

bagcilar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu