Haber

BM: Nisan ayında Haiti’de 600’den fazla kişi öldü

Birleşmiş Milletler (BM), şiddet sarmalıyla boğuşan Haiti’de Nisan ayında 600’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nden yapılan açıklamada, Nisan ayında başkent Port-au-Prince’in çeşitli mahallelerinde çıkan şiddet olaylarında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Ülkeye acil olarak bir destek gücü gönderilmesi gerektiğine dikkat çeken BM, yalnızca Nisan ayında 600’den fazla kişinin şiddet olaylarında hayatını kaybettiğini duyurdu.

Haiti’de yıl başından bu yana öldürülen insan sayısının 846 olduğunu kaydeden BM, bu dönemde 395 kişinin kaçırıldığını, 395 kişinin de yaralandığını bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Haiti’ye “kesin ve acil” uluslararası müdahalenin kural olduğunu vurgulayarak, “Haiti’de sonu gelmeyen bir şiddet döngüsü var.” terimini kullandı.

Bölgenin en fakir ülkesi olarak bilinen Haiti’de ülkenin birçok yerinde güvenlik, siyaset, sosyal ve sağlık hizmetleri çetelerin kontrolünde.

Ülkede adam kaçırma, gasp, gasp, rüşvet, gasp ve çete savaşları nedeniyle binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Devletin kolluk kuvvetlerinin çetelerin neden olduğu şiddeti kontrol etmede yetersiz kaldığı bilinmektedir.

Haiti’de şiddet

Haiti’deki toplumsal huzursuzluk, Temmuz 2021’de Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin öldürülmesi, aynı yılın Ağustos ayında 2.200’den fazla kişinin ölümüne ve on binlerce evin yıkılmasına neden olan, enflasyon, kolera vakaları, adam kaçırma ve artan 7,2 büyüklüğündeki deprem. şiddet. son yıllarda oldukça derinleşmiştir.

Enflasyonun son yıllarda en yüksek seviyeye ulaştığı ülkede, nüfusun yüzde 40’ı gıda yardımına muhtaç durumdayken, kronikleşen çete çatışmaları yüzlerce kişinin ölümüne, binlercesinin de yerinden olmasına neden oldu.

haber-canik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu