Haber

‘Boş ev vergisi’ gayrimenkulü kaosa sürükledi

ANKARA (İGFA) –Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla gündeme gelen ‘Boş Ev Vergisi’ ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında ortak çalışma yürütülüyor.

Hazırlanan taslağa göre, satışa arz edilmeyen veya kiralanmayan boş konutlar için rayiç değerinin yüzde 5’ine kadar vergi konulması hazırlanıyor.

” KONUT FİYATLARI SUNİ OLARAK ARTIYOR, KONUT BİLE BULUNAMAZ”

Devletin emlak bölümüyle ilgili aldığı her kararın satılık ve kiralık ev fiyatlarını astronomik seviyelere yükselttiğine işaret eden Real Estate PR şirketi, ‘boş ev vergisi’nin emlak bölümünü kaçaklığa ve suni fiyata iteceğini iddia etti. arttırmak.

Sektör temsilcileri, özellikle inşaat firmalarının stoklarında onbinlerce satılmamış ve kiralanmış konut bulunduğuna dikkat çekerek, “Ayrıca yatırım amacıyla konut alan bireysel tüketiciler de kiralama yapmıyor ve boş bırakmıyor. Kurallara göre, eğer hükümet ‘boş ev vergisi’ni çıkarırsa, mülk sahipleri ve inşaat şirketleri evlerini kiralamak ve evlerinin satılmaması için seri ilan sitelerinden fahiş fiyatlar almak yerine satışa çıkarırlar. Hükümetin konut sektörü için alacağı en kötü karar, “Sahipleri, ‘boş konut vergisi’ni ödememek için, geçersiz kira sözleşmeleriyle konutlarını kiralık göstererek hukuksuz yollara başvuracak” dedi.

Gayrimenkul PR şirketi, hükümetin gayrimenkul branşında karar vermeden önce alanında uzman kişilerden görüş almasının uzun vadede faydalı olacağını kaydetti.

aksehir-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu