Haber

Brent petrolün gerilemesinde küresel ekonomideki yavaşlama ve talepteki gerileme endişeleri etkili oldu.

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 76,81 dolardan işlem görüyor.

Dün 77,61 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 76,95 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış tarihi olan saat 09.28’e göre yüzde 0.18 düşüşle 76.81 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 72,42 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların gerilemesinde küresel ekonomik yavaşlama ve talepteki dalgalanmalar etkili olmuştur.

Yaz seyahati dönemi öncesi talebin artacağı beklentilerine karşın ABD’de benzin stoklarının artması talebin az olduğu algısını oluşturuyor ve fiyatları baskılıyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıkladığı verilere göre, dünyanın en büyük petrol tüketicisinde benzin stokları geçen hafta 2 milyon 700 bin varil artarak 218 milyon 800 bin varile yükseldi.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de, Mayıs ayında ihracat ve ithalatta yaşanan düşüş, ekonomik toparlanmadaki kırılganlığın yeni bir işareti olarak kaydedildi.

Çin Gümrük Genel İdaresi verilerine göre Mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 azalarak 283,5 milyar dolar olurken, ithalat yüzde 4,5 azalarak 217,7 milyar dolar oldu.

Merkez bankalarının para politikalarına ilişkin belirsizlikler de piyasalardaki risk iştahını azaltarak petrol fiyatlarını baskılıyor.

Dünya genelinde merkez bankaları beklentilere karşı karar verirken, Fed’in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıya ilişkin tahminler yeniden belirsizleşti.

Avustralya Merkez Bankası’nın dün piyasa beklentilerinin aksine faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının ardından Kanada Merkez Bankası da politika faizini 25 baz puan artırarak 22 yılın en yüksek seviyesi olan %4,75’e yükseltti.

Söz konusu gelişmelerin ardından Fed’in önümüzdeki hafta para piyasalarında faiz oranlarını 25 baz puan artırabileceği öngörüsü yüzde 34’e yükselirken, toplantı öncesi açıklanacak enflasyon verilerinden alınacak sinyallerin önemi daha da arttı. Daha.

Teknik olarak Brent petrolde 77,02-77,17 dolar aralığının direnç, 76,72-76,57 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

haber-camas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu