Ekonomi

Brezilya Merkez Bankası Başkanı parasal yönlendirmenin sona erdiğinin sinyalini verdi

Brezilya Merkez Bankası, önceki tutumundan önemli bir değişiklik yaparak, artan belirsizlikler nedeniyle gelecekteki para politikası eylemleri hakkında belirli bir rehberlik sağlamaktan geri adım atıyor. Pazartesi günü Legend Investimentos tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Başkan Roberto Campos Neto, mevcut öngörülemeyen ekonomik ortamda ileriye dönük net bir yönlendirme sunmanın zorluklarını vurguladı.

Campos Neto’nun yorumları, Mayıs ayında yapılması planlanan bir sonraki toplantıda 50 baz puanlık olası bir kesintiye işaret eden merkez bankasının Mart ayında yaptığı son revizyonun ardından geldi. Bu hamle, bankanın daha önceki yaklaşımında yer alan, sonraki toplantılar için tutarlı indirim sinyali verme yaklaşımından bir sapmaydı. Ancak geçen hafta Başkan, artan yerel ve küresel belirsizliklerin politika oluşturma üzerindeki etkisine dikkat çekerek, merkez bankasının daha yavaş bir parasal genişleme hızını değerlendirebileceğini öne sürdü.

Washington’da yatırımcılara hitap eden Campos Neto, merkez bankasının kararlarını etkileyebilecek çeşitli senaryoların ana hatlarını çizdi. Belirsizliğin azalmasının olağan politika yolunun devam etmesiyle sonuçlanabileceğini, yüksek belirsizliğin devam etmesinin ise faiz oranlarının daha yavaş düşürülmesine yol açabileceğini açıkladı. En kötü senaryoda, küresel strese neden olan belirsizliklerin artması merkez bankasını baz senaryosunu gözden geçirmeye sevk edebilir.

Başkan, hangi senaryonun gerçekleşme olasılığının daha yüksek olduğu konusunda spekülasyon yapmaktan kaçındı ve bir sonraki para politikası toplantısında daha fazla ayrıntı paylaşılacağını belirtti. Campos Neto ayrıca döviz kuruna müdahale konusuna da değinerek, bir miktar müdahalenin gerekli olduğunu ancak bunun tüm riski uzun vadeli faiz oranı eğrisine aktaracak kadar kapsamlı olmaması gerektiğini vurguladı. Bu tür müdahalelerin amacının makroekonomik temelleri değiştirmek değil, ideal bir dengeyi korumak olduğunu teyit etti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu