Haber

Çin, 2025 Yılına Kadar Yıllık 300 Milyar Yuanlık Çiçek Satışı Hedefliyor

BEİJİNG, 18 Kasım (Xinhua) — Kısa müddet evvel yayınlanan yönergeye nazaran Çin, çiçek tohumu sanayisinin 2025 yılına kadar yıllık 300 milyar yuan (yaklaşık 42,2 milyar ABD doları) çiçek satışına ulaşması için bir inovasyon sistemi oluşturmaya uğraş gösterecek.

Çin Ulusal Ormancılık ve Çayır Yönetimi ile Çin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ortaklaşa yayınlanan yönergeye nazaran Çin, öbür önlemlerin yanı sıra, bitkisel gen kaynakları data idaresini güçlendirecek, çiçek yetiştiriciliğinde teknolojik ilerlemeleri kolaylaştıracak ve çiçek sanayisinde fikri mülkiyet hakkının korunmasını geliştirecek.

Bunun Çin’de çiçek sanayisinin gelişimini hedefleyen birinci kılavuz olduğunu kaydeden Çin Çiçek Derneği Lideri Jiang Zehui, kılavuzun bitkisel gen kaynaklarının korunmasını kolaylaştıracağını, çiçek tohumu sanayisinde inovasyonu hızlandıracağını ve çiçek tüketimini teşvik edeceğini söyledi.

Yıllar içinde çiçeğe olan talebin artmasıyla Çin, dünyanın en büyük çiçek üreticisi ve tüketicisi olmasının yanı sıra çiçek dış ticaretinde kıymetli bir aktör haline geldi.

Derneğin bilgilerine nazaran, Çin’in çiçek ithalat ve ihracatı 2021 yılında, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 12,66 artışla birinci sefer 700 milyon ABD dolarını aştı.

Yönergeye nazaran, çiçek markası oluşturmayı güçlendirmek, çiçek sanayisinin endüstriyel yapısını optimize etmek ve profesyonel, büyük ölçekli ve mekanize çiçek üretimini artırmak için de uğraş gösterilmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu