Haber

Cuntanın yönetimi ele geçirdiği Nijer’de neler oluyor? İşte her gün yaşananlar

Nijer Başkan Bazum, cunta yönetimi tarafından devrilirken, ülkedeki kriz büyüdü. Tüm uyarılara rağmen askerler geri adım atmadı. Elektriğin verilmediği ve ciddi ekonomik yaptırımların uygulandığı Nijer’de ilk günden bugüne yaşananları sizler için derledik.

Muhammed Bazum

CUNTA BAŞBAŞKANI BAZUM

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

cunta yönetimi

SINIRLAR KAPALI, TÜM KURUMLAR Kaldırıldı

Grup tarafından devlet televizyonuna yapılan açıklamada, ülke anayasasının askıya alındığı, tüm kurumların lağvedildiği ve ülke sonlarının kapatıldığı bildirildi. Darbe açıklamasını televizyondan okuyan bir komutan, darbenin güvenlik durumunun kötüleşmesi ve ülkenin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik kriz nedeniyle yapıldığını bildirdi. Açıklamada, 22:00 ile 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağı ve tüm kapıların kapalı olduğu kaydedildi. Darbeye ordunun da katılacağı belirtildi.

İŞTE NİJER’DE O GÜN YAŞANANLAR

Batı Afrika ülkesinde yaşananlar tüm dünya tarafından ilgiyle takip edilirken, biz de ilk günden itibaren Nijer’de yaşananları sizler için derledik.


26 Temmuz

Başkan Mohammad Bazum, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından sarhoş edildi. Ordu kontrolü ele aldı.

28 Temmuz

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.


30 Temmuz

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), cuntaya Başkan Bazum’u serbest bırakması ve görevine geri dönmesi için bir hafta süre verdi.

3 Ağustos

Nijer’de France 24 ve RFI radyosunun yayınları kesildi. ABD, Nijer’deki büyükelçiliğini kısmen boşalttı. Fransa, vatandaşlarını Nijer’den tahliye etti.


4 Ağustos

Cunta ABD, Fransa, Nijerya ve Togo büyükelçilerini görevden aldı.

5 Ağustos

ABD, AB, Almanya ve Fransa Nijer’e mali desteğini kesti. Nijerya, Nijer’e elektrik vermeyi durdurdu. Cunta, Rus güvenlik şirketi Wagner’den yardım istedi.

6 Ağustos

İtalya, Nijer’deki asker sayısını azaltmaya başladı.


7 Ağustos

Askeri rejimi desteklemek için stadyumda 30.000 kişi toplandı.

8 Ağustos

Fransa genelinde protestocular Türk bayrağı açtı.


9 Ağustos

Nijer’deki Türk vatandaşları tahliye edildi.

10 Ağustos

Cunta 21 bakanlı yeni kabineyi açıkladı. ECOWAS, Nijer’deki darbeyle ilgili olağanüstü bir zirve yaptı.

NİJER NEDEN DEĞERLİ?

Nijer ayrıca dünyanın en büyük uranyum tedarikçileri listesinde 7. sırada yer alıyor. Tek başına dünya uranyum arzının yüzde 43’ünü karşılayan Kazakistan, geçen yıl ürettiği 21.227 mt uranyum ile dünyanın en büyük uranyum tedarikçisi olarak kabul ediliyor. Kanada’yı 7.351 mt ile Kazakistan ve 5.613 mt ile Namibya takip ediyor. Dünya uranyum arzının yüzde 5’ini karşılayan Nijer, 311.110 mt uranyum rezervine sahip.

vize-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu