Haber

Depremde ölmek için dua eden genç kızı enkaz altından çıkaran gönüllü arama kurtarma görevlisi

Ölümüne dua ederken yakalanan genç kızı enkaz altından çıkaran istekli arama kurtarma görevlisi o anları unutamıyor.

Kemal Azlak: “Cesedini çıkardığımda çok ağladım ve duygulandım”

HATAY – Depremin vurduğu Hatay’da arama kurtarma ekibinde gönüllü olarak sahada görev yapan Kemal Azlak, insanları hayatta tutmak için yaptıkları çalışmaları anlattı. Enkazdan çıkardıkları genç kızın seccade üzerinde hayatını kaybettiğini belirten Azlak, hayatı boyunca unutulmaz anlar yaşadığını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen 11 ilde binlerce bina yıkıldı. Depremler sonucu büyük yıkıma uğrayan binaların altında binlerce kişi mahsur kaldı. Binaların enkazında mahsur kalan insanları kurtarmak için dünyanın ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden arama kurtarma ekipleri seferber oldu. İstekli Hatay Arama Kurtarma grubu, 6 Şubat ayının ilk saatlerinden itibaren sahaya çıkarak kurtarma çalışmalarına başladı. Gönüllü ekip üyeleri, kendi acılarını unutarak, Hatay’ın farklı yerlerindeki enkaz alanlarında arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Arama kurtarma grubunda yer alan Kemal Azlak, Hatay’ın İskenderun ilçesinin Dumlupınar Mahallesi’nde depreme yakalandı. Eşi ve çocuğunun güvenliğini sağlayan Azlak, ailesini geride bırakarak enkaz altında kalanların yardımına koştu. 26 yaşındaki Azlak, 30 kişilik grubuyla Hatay’ın farklı enkaz alanlarında arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Gönüllü Hatay Arama Kurtarma ekibi, depremde 200’den fazla kişiyi enkaz altından kurtarırken, 400’e yakın cansız bedeni de enkaz altından çıkardı. Deprem öncesinde animatör olarak çalışan Azlak, yardım eli uzatarak, çocukların ihtiyaçlarını karşılayarak ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmeye devam ettiğini söyledi.

“En büyük acılarımızdan biri halkımızın bilinçsizliğiydi”

Deprem nedeniyle evini ve arabasını kaybettiğini belirten Azlak, “Enkaz altında çok sayıda insan kaldı. Onları çıkarmaya çalıştık. En büyük acılarımızdan biri de insanımızın bilinçsizliğiydi. Vatandaşlarımız zaman zaman bilinçsiz kaldı. Araçlarla yolları kapattılar, şehir dışından gelen yardımlar gecikti. Devlet birimlerimiz doğal afetler konusunda halkımızı bilgilendiriyor.” ” söz konusu.

“Bu anıyı ömrüm boyunca unutmayacağım”

İskenderun ilçesi Çay Mahallesi’nde enkaz altında kalan insanları kurtarmaya çalıştığı anları anlatan Azlak, “İki kız kardeşimizi o enkazın altından çıkardık. İki kız kardeş de hayatını kaybetti. Kız kardeşlerden biri ayağa kalkıp dua etti. Sanırım” dedi. depremde seccadede secde ederken yakalandı ve namazdan vazgeçmedi. Biz de onun naaşını çıkarırken.” “Çok ağladım ve duygulandım. Bu anıyı hayatım boyunca unutmayacağım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu