Haber

Devre mülk dolandırıcılık operasyonunda gözaltına alınan 45 şüpheli adliyede

Ankara merkezli 17 vilayette, piyasa bedeli 100 ila 200 bin lira olan devre mülkleri, yabancılara 1 milyon liraya satma vaadiyle 520 kişiyi kandırarak 50 milyon lira haksız yarar elde ettikleri savıyla gözaltına alınan 45 kuşkulu adliyeye sevk edildi.

Alınan bilgiye nazaran, çoğunluğu 60 yaş üstü devre mülk sahibi vatandaşların dolandırıldıkları argümanıyla yaptıkları müracaatların akabinde çalışma başlatan Mali Hatalarla Uğraş Şube Müdürlüğü gruplarınca düzenlenen operasyonda yakalanan 45 şüphelinin emniyetteki süreçleri tamamlandı.

Sağlık denetiminden geçirilen şüpheliler, Ankara Adliyesi’ne sevk edildi.

Haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerden 20’sinin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Dolandırıcılık formülleri deşifre edildi

Şüphelilerin ve mağdurların sözleri doğrultusunda hata şebekesinin vatandaşları dolandırma yolları de ortaya çıktı.

Buna nazaran, devre mülk sahibi ve çoğunluğu 60 yaş üstü 520 vatandaşa kurdukları davet merkezleri aracılığıyla ulaşan şüpheliler, yabancı müşteri bulduklarını söyleyerek, piyasa kıymeti 100 ila 200 bin lira olan devre mülklerini satmaları konusunda ikna etti.

Daha sonra lüks rezidanslarda kurdukları kelamda ofislere vatandaşları çağırarak satış kontratı yerine reklam mukavelesi imzalatan şüpheliler, mağdurlardan satıştan evvel gerekli süreçler için tapu ve harç fiyatı istedi.

Parası olmadığını söyleyenlerin ellerinden cep telefonlarını alarak bankacılık uygulamaları üzerinden kredi çeken ve kendi hesaplarına aktaran şüpheliler, eski tip telefon kullanan mağdurlar ismine da kendi telefonlarından uygulamayı kullanarak para çekip tıpkı gün içinde bu süreci birkaç defa tekrarladı.

Yakalanmamak için sık sık iş yeri ve telefon değiştiren ve bu teknikle dolandırılan mağdurların kendilerine ulaşmasına mani olan şüphelilerin, kümeler halinde faaliyet gösterdiği, Ankara dışında Eskişehir, Bolu, İstanbul, Afyon’da da çok sayıda vatandaşı dolandırarak yaklaşık 50 milyon lira haksız kar sağladıkları belirlendi. Şüphelilerin bu paralarla lüks hayat yaşadığı ve sık sık tatile gittikleri, toplumsal medya hesaplarından da bu anlara ait paylaşımlarda bulundukları tespit edildi.

Operasyon kapsamında baskın düzenlenen 3 iş yeri ile 50 ikamet adresinde yapılan aramalarda, mağdurlar ismine düzenlenmiş 210 kontrat ile şüphelilerin kurdukları davet merkezlerinde vatandaşları telefonda kandırmak için kullandıkları metinler ele geçirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu