Haber

Finlandiya, Ukrayna’ya Leopard tankları göndermeye karar vermedi

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ihracat lisansı alınan Alman Leopard tanklarının Ukrayna’ya gönderilmesine ilişkin henüz bir karar alınmadığını söyledi.

YLE News’in haberine göre Marin, Almanya’nın ihracat izni verdiği Leopard tanklarının durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Finlandiya’nın Rusya ile sınır komşusu olması nedeniyle durumunun diğer ülkelerden “biraz farklı” olduğuna işaret eden Marin, Ukrayna’ya Leopard tanklarının gönderilmesi konusunda henüz bir karar alınmadığını kaydetti.

Finlandiya, İsveç ile aynı zamanda NATO’ya katılmak istiyor

Finlandiya ve İsveç’in birlikte NATO’ya katılmayı hedeflediklerini yineleyen Marin, “Türkiye ve Macaristan’ın kararlarına etki edemeyiz. Onlara (İsveç ile) aynı anda NATO’ya katılmak istediğimizi söyledik. Önce Finlandiya, İsveç girmeli” dedi. lobide bekleyin, oradan çıkmak NATO’nun savunma planlaması için sorun olur.” sözlerini kullandı.

Marin, Türkiye’de yaklaşan genel seçimlerin ülkenin iç meselesi olduğunu belirterek, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçleriyle hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi.

haber-esenyurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu