Haber

Haiti’de 2022’de 2 bin 769 kişi öldürüldü

Karayip ülkesi Haiti’de, 2022’nin başından bu yana 2 bin 769 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

Bölge basınında çıkan habere nazaran, Haiti insan hakları savunma örgütü, başşehir Port-au- Prince bölgesinde 2 bin 769 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ölümlerin yüzde 80’den fazlasının ateşli silahlarla olduğu ifade edilen açıklamada, yüzde 15’inin ise bıçak ve kesici hususlardan kaynaklandığı belirtildi.

Ülkede silahlı kümelerin çatışması nedeniyle nisan ayından bu yana 500’den fazla kişi yaşamını yitirirken, 3 bini aşkın kişi ise evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Haiti’deki toplumsal huzursuzluk, Temmuz 2021’deki Devlet Başkanı Jovenel Moise suikastı, yine aynı yıl ağustosta meydana gelen ve 2 bin 200’den fazla kişinin vefatına ve on binlerce konutun yıkılmasına yol açan 7,2 büyüklüğündeki sarsıntı, enflasyon, kolera olayları, adam kaçırma ve şiddetin artmasıyla son bir yılda kıymetli ölçüde derinleşti.

Enflasyonun son yılların en yüksek düzeyine ulaştığı ülkede, nüfusun yüzde 40’ı besin yardımlarına bağımlıyken, kronik hale gelen çete çatışmaları da yüzlerce kişinin vefatına ve binlercesinin yerinden edilmesine yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu