Haber

Irak’ta Ayn el Esad Hava Üssü’ne füze saldırısı düzenlendi

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Irak’ta, Irak ordusu ve ABD ordusunun ortak kullandığı Ayn el Esad Hava Üssü’ne füze ve roket saldırısı gerçekleştirildiğini duyurdu. CENTCOM’dan yapılan açıklamada, “Çok sayıda ABD personeli travmatik beyin yaralanmaları açısından değerlendiriliyor. En az bir Irak askeri yaralandı.” denildi.

Saldırıya ilişkin CENTCOM tarafından yapılan açıklamada, “20 Ocak günü Bağdat saatiyle 18.30 sıralarında İran destekli militanlar tarafından Batı Irak’ta Ayn el-Esad Hava Üssü’ne çok sayıda balistik füze ve roket fırlatıldı. Füzeler, İran destekli militanlar tarafından tespit edildi. birden fazla üssün hava savunma sistemleri.” Açıklamada, “Diğerleri engellenirken diğerleri üsse çarptı. Hasar tespiti devam ediyor. Pek çok ABD’li işçi travmatik beyin yaralanmaları açısından değerlendiriliyor. En az bir Iraklı asker yaralandı” denildi.

BALİSTİK FÜZE İmHA EDİLDİ

CENTCOM’dan yapılan bir diğer açıklamada ise Aden Körfezi’ndeki ticari gemi rotalarına atılmak üzere hazırlanan balistik füzenin imha edildiği belirtildi. Açıklamada, “Seyir özgürlüğünün korunması ve deniz araçlarına yönelik saldırıların önlenmesi amacıyla devam eden çabalar kapsamında, 20 Ocak günü saat 04.00 sıralarında ABD Merkez Komutanlığı güçleri, Husilerin gemisavar füzesine karşı hava saldırısı düzenledi. Aden Körfezi’ne yönlendirilen ve fırlatılmaya hazırlanan füzenin ABD güçleri bölgedeki ticari faaliyetlerini hedef aldı.” “ABD Donanması’na ait gemi ve gemilere tehdit oluşturduğunu tespit ederek, akabinde hukuki savunma kapsamında füzeyi vurarak imha etti. Bu eylem, uluslararası suları ABD Donanması ve ticari gemiler için daha emniyetli ve emniyetli hale getirecek.” o dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu