Haber

İran’da güvenlik güçleri protestoculara ateş açtı: En az 15 ölü

İran’da benzin fiyatlarına gelen zammın ardından 2019’da patlak veren şovların yıl dönümünde başlatılan ve Mahsa Jîna Amini protestolarıyla birleşen hareketler devam ederken, güvenlik güçlerinin protestoculara gerçek mermiyle ateş açtığı belirtildi. İngiltere merkezli The Guardian gazetesinin aktardığına nazaran, dokuz yaşında bir erkek çocuk da dahil olmak üzere 15 kişi vurularak öldürüldü.

Devlet haber ajansları, Huzistan eyaletine bağlı İzeh kentinde motosikletli iki kişinin halkın ve güvenlik güçlerinin üzerine ateş açtığını ve biri çocuk yedi kişinin öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını bildirdi. Protestolar sırasında öldürülenler ortasında Besic üyelerinin de olduğu aktarıldı.

Ancak protestocular, çocuğun İhtilal Muhafızları’na bağlı Besic üyeleri tarafından öldürüldüğünü ileri sürdü.

SALDIRILAR SONUCU ÖLENLERİN SAYISI 342’YE YÜKSELDİ

Öte yandan, İran İnsan Hakları Kurumu (IHR), Amini’nin ölümü sonrasında başlayan gösterilerde güvenlik güçlerinin saldırısı sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 342’ye yükseldiğini açıklarken, hakkında idam kararı verilen tutuklu sayısının 5’e çıktığını duyurdu.

Raporda, Sistan-Beluçistan eyaletinde 123, Tahran’da 39, Mazenderan’da 33, Kürdistan’da 32, Gilan ve Batı Azerbaycan’da 23’er, Kirmanşah’ta 14, Elborz’da 15, Huzistan ve Horasan-ı Rezevi’de 5’er, İsfahan ve Zencan’da 4’er, Merkezi ve Loristan’da 3’er, Kazvin, Kohgiluye-Buyer Ahmed, Doğu Azerbaycan, Erdebil, İylam, Buşehr ve Hemedan’da ikişer, Simnan ve Kirman’da da birer göstericinin hayatını kaybettiği kaydedildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu