Haber

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’den Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararlarına ilişkin açıklama

GÜZEL Partisi Genel Başkanı Meral Akşener, “Devletimizin bekası için bu tür bölünme ve çatışmaların çok vahim sonuçlar doğuracağını sorumlu herkese bir kez daha hatırlatmak isterim.” İfadesini kullandı.

Akşener, yazılı açıklamasında, Türkiye’deki gelişmelerin, hukuk devleti anlayışını hedef alan ciddi bir krizle karşı karşıya olduğumuzu gösterdiğini söyledi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlaline ilişkin kararına uyulmayacağı yönündeki kararını hatırlatan Akşener, “Öyle bir sonuçla karşı karşıya olduğumuz açık ki, Yargıtay kararları gibi bir sonuçla karşı karşıyayız. Anayasa Mahkemesi’nin uygulanamaz hale gelmesi, Anayasa Mahkemesi’nin görevini yerine getiremez hale gelmesi. Dolayısıyla gelinen son durum aslında bir ‘anayasa/devlet’ krizidir.” ” niteliğinde değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’de anayasal hukuk sisteminin güvenliğinden endişe duyduklarını ifade eden Akşener, “Devletimizin bekasına yönelik bu tür bölünme ve çatışmaların vahim sonuçlar doğuracağını sorumlu herkese bir kez daha hatırlatmak isterim.” İfadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklamalarına değinen Akşener, şunları söyledi:

“Sayın Erdoğan, bugün yaptığı değerlendirmede, görevinin ‘parti’ değil, ‘hakem’ olduğunu ve ‘kurumlarımız arasındaki görüş ayrılığının anayasa ve sistem krizine dönüşmemesi için gerekli adımları hızla atacağını’ ifade etti. ‘Yüksek yargı kurumlarımızın temsilcileriyle görüşerek soruna çözüm bulacağını’ söyledi. Kendisi de bunu ortaya koyma ihtiyacı hissetti.Yaşadığımız krizin çözümüne katkı sağlaması açısından bu tutum değişikliğinin değerli olduğunu düşünüyorum, devamını da diliyorum.

Krizin sona ermesi yönündeki hukuki beklentimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın Anayasa’nın verdiği görev ve sorumluluk çerçevesinde Anayasa Mahkemesi kararlarının mutlaklığını ve bağlayıcılığını vurgulaması, Anayasa’nın belirlediği düzen çerçevesinde Anayasa Mahkemesi’ne destek vermesi ve Aslında hukukun üstünlüğünü askıya alacak böyle bir karara karşı kanunlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni hedef alan kararı karşısında, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararların bağlayıcı niteliğine vurgu yaparak, Anayasa’da yazılı misyonlar çerçevesinde nihai karara göre hareket edeceğini belirten, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin işleyişine ve hukukuna saygılı bir duruş sergiledi. Adınızı korumak değerli olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu