İş

Kahramanmaraş’ta Depremin Ardından Mücevher Üretimi Yeniden Başladı

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından kentin en büyük ihracat kalemleri arasında yer alan kuyumculuk sektöründe üretim, depremin ardından durma noktasına geldi. Üretime yeniden başlayan kuyumcu esnafı da ihracat kaybını telafi ediyor.

Kuyumculuk sektörü Kahramanmaraş’ın lokomotif sektörlerinden biri olarak dikkat çekerken, 450’ye yakın firma ve atölyesi ile yıllık 40 ton altının işlendiği Türkiye’de İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Altın işleme konusunda yüksek tecrübeye sahip olan bölümde yaklaşık 3 bin kişi istihdam edilirken, 6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından altın ve mücevher üretimi durma noktasına geldi.

Yaşanan olumsuz süreçte yaralarını saran altın üreticileri, ağır hasar gören ve 470’e yakın iş yerinin bulunduğu Kuyumcukent’te orta hasar nedeniyle kapalı otoparkta kurulan işyerlerinde üretime devam eden kuyumcular, altın üretimini canlandırmak için çalışmalarını sürdürüyor. depremden sonra azaldı. . Kuyumcu esnafı, depremde orta derecede hasar gören Altınşehir’in bir an önce güçlendirilip eski işyerlerinde üretime başlamasını istiyor.

“Altınşehir’in bir an önce ayağa kalkması gerekiyor”

Kuyumcu esnafından Ökkeş Balcı, “Altınşehir olarak buradan ihracat vardı ama artık tüm esnafımız, burada çalışan herkes perişan durumda. Altınşehir’in bir an önce ayağa kalkması gerekiyor. Esnafın düzenli olarak kapasitelerini geliştirmesi gerekiyor” dedi. ve işlerine bakın. Altınşehir yeniden ayağa kalkmazsa meslek “Erip gidecek. Deprem öncesi ve sonrasında Kahramanmaraş’ın altın üretim potansiyeli yüzde 50’ye yakın düştü. Altınşehir olarak yeniden ayağa kalkarsak bu üretim oranı artmaya devam edecek” dedi.

Bir diğer kuyumcu esnafı Mahmut Çilköse ise, “İş yerlerimizi taşımak zorunda kaldık, daha küçük alanlarda çalışmak zorunda kaldık, Altınşehir’in bir an önce faaliyete geçmesini ve kuyumcu esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz. Dışarıdaki eski işyerlerimizdeki iş potansiyelini yakaladık. En kısa sürede bu şehri kullandık.” “Kuyumculuk sektörünün ayağa kalkması için çabalamak, çalışmak istiyoruz. Sonuçta toparlanmaya başladık, üretmemiz lazım, bu şehri tekrar ayağa kaldırmamız lazım” dedi.

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öz, “İç piyasada yüzde 35 olan üretimimiz şu anda yüzde 10-20’ye düştü. Kahramanmaraş altın ve mücevherat üretiminde Türkiye’nin ikinci büyük üretici ili. Yaklaşık 10 bin kişi istihdam ediliyor. Burada.” “Kahramanmaraş ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Depremden sonra ihracat yarıdan daha az bir oranda yani yüzde 30’a düştü” dedi. – KAHRAMANMARAŞ

haber-erbaa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu