Teknoloji

Ketçap sıkıldığında neden sağa sola fışkırır? İşte bu can sıkıcı durumun bilimsel açıklaması

Bilim insanları, İçinde çok az ketçap kalmış ketçap şişesini sıktığınızda neden hep etrafa saçılıyor? bilimsel açıklama yaptı. Neyse ki çalışmaları, bu harika olayın olmasını önlemenin bazı yollarını da gösteriyor.

İki Oxford Üniversitesi bilim insanı, geçen ay Amerikan Fizik Derneği’nin Akışkanlar Dinamiği Bölümü konferansında anıldı ” Bir kılcal boruda sıkıştırılabilir yer değiştirme dinamiği” başlıklı çalışmalarını sundular.

Matematiksel modelleme ve bir dizi deney kullanarak, şişeyi yavaş ve yumuşak bir şekilde sıkmanın, en sevdiğiniz dekorasyonları mahveden sos sıçraması olasılığını önemli ölçüde azaltacağını gösterdiler. Her şey karmaşık bir akışkanlar dinamiği sistemine bağlı olsa da, sonuçta bu çalışma Direnç ve gücün, sosun şişeden nasıl aktığını nasıl etkilediğini gösterir.

Plastik bir sos şişesini sıktığınızda, şişenin tepesindeki hava bir yay gibi sıkışarak önündeki sıvıyı dışarı doğru iter. Bu sırada aşağı doğru olan kuvvete, ketçap ile şişenin duvarları arasındaki sürtünme kuvveti karşı koyar.

Mükemmel dökme için, sos severlerin şişe içindeki bu iki gücü hassas bir şekilde dengelemesi gerekecektir. Bununla birlikte, sos azaltıldığında, bu ince kararlılık, sostan sürüklemenin azalmasıyla bozulur.Daha az sürtünme ile şişedeki hava, bastırılmış bir yay olarak tüm potansiyelini açığa çıkararak ani bir patlamayla sosun son modülünün dışarı fırlamasına neden olur.

Oxford Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Bölümü’nden çalışma yazarı Profesör Chris MacMinnyaptığı açıklamada” Sıvıyı hareket ettirecek itici gücü oluşturmak için havayı sıkıştırmanız gerekir. Sıvı dışarı akarken, itilecek daha az sıvı olduğu için viskozite direnci azalır. Aynı zamanda sıvının dışarı akışı, havanın tüpe doğru genişlemesi için daha fazla yer açar, bu da itici gücü zamanla azaltır.” söz konusu.

Ayrıca Oxford’daki Mühendislik Bilimi Bölümü’nden Callum CuttleAnalizlerimiz, bir ketçap şişesinin saçılmasının en iyi ayarlara kadar yapılabileceğini ortaya koyuyor: Biraz fazla sıkmak bile sabit bir sıvı akışı yerine bir saçılma üretecektir.‘ ekledi.

Yavaş sıkmaya ek olarak, araştırmacılar sıçrama olasılığını azaltmak için üreticileri kullandı. daha geniş nozullu şişe kapakları yapmalılar öneriyor. Çalışmaları ayrıca günümüzde sos şişesi kapaklarında yaygın olarak kullanılan kauçuk valflerin de sorunun değerli bir kaynağı olduğunu gösterdi: “ Bu valfler, sos şişeden çıkmadan önce sizi belirli bir miktar basınç oluşturmaya zorlayarak dökülmeyi daha da kötüleştirir. Bu valfler sızıntıları önlemeye yardımcı olur, ancak tam bir dağılma açısından bakıldığında, bu valfleri çıkarmak çok mantıklı olacaktır. Hızlı bir analiz için, bir şişenin sonuna yaklaştığınızda (dökülme olasılığı varsa), kapağı çıkarın ve kalan sıvıyı daha geniş ağızdan boşaltın. Bu sağduyu olabilir, ancak şimdi onu destekleyecek titiz bir matematiksel temel var.

Henüz hakem değerlendirmesinden geçmemiş olan makale, yakın zamanda arXiv ön baskı sunucusunda yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu