Ekonomi

Kulis: Hafize Gaye Erkan’ın istifasını kim istedi?

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, köşesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasının arka planını yazdı.

Babacan, kulis yazısında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, Erkan’ın ailesiyle ilgili iddialardan rahatsız olduğunu belirterek, AKP personelinin, “Sorunu birlikte çözün, yolunuza devam edin” dedi. Aksi takdirde, onun başarısızlığı hepinizin sorumluluğunda olacaktır. Önerinin “Krizi geride bırakın” olduğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığında yeni dönemde Merkez Bankası Başkanı olarak atanan ilk kadın başkan Hafize Gaye Erkan, 7 ay 23 gün sonra istifa etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “af” isteyen Erkan, istifa mektubunda son dönemde kendisine yöneltilen iddialarla ilgili “itibar suikastına uğradığını” belirtti.

Babacan, yazısının ilgili bölümünde şu tezleri dile getirdi:
“İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Türkiye’yi ziyaret ettiği gün olan 24 Ocak’ta Merkez Bankası Başkanı’nın Cumhurbaşkanı ile görüştüğü belirtiliyor. Hatta resmi temaslara katılan Gaye Erkan ile de görüşmenin yapıldığı belirtiliyor. Aynı gün AKP lobilerinde, İletişim Başkanlığı’nın açıklamasının aksine …

Parti çalışanları Şimşek’e, “Sorunu birlikte çözün ve yolunuza devam edin. Aksi takdirde, onun başarısızlığı hepinizin sorumluluğunda olacaktır. ‘Krizin geride bırakılmasını’ önerdiği iddia edildi. Ancak yönetim anlayışı farklılığından dolayı Şimşek ile Erkan arasındaki bağ eskisi gibi olmadı. Erkan’ın değişken ruh halinin de sorunu beslediği belirtiliyor. Şimşek’in yaşananlardan rahatsızlığının devam ettiği ve ikilinin çalışmakta zorlandığı noktada değişimi gündeme getirdiği iddia edildi.

ERDOĞAN İZLEDİ

“Tüm bu süreçte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sadece meselenin sorunsuz, sorunsuz bir şekilde atlatılmasıyla ilgilendiği, ekonomik ve siyasi sonuçlarının bulunmadığı belirtiliyor.”

(EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu