Haber

Malezya’nın eski Başbakanı Muhyiddin, yolsuzluk ve kara para aklama suçlamasıyla hakim karşısına çıktı

KUALA Eski Malezya Başbakanı Muhyiddin Yasin, görev süresi boyunca yolsuzluk ve kara para aklamaya karışmakla suçlandı.

75 yaşındaki Muhyiddin, yolsuzluk ve kara para aklama suçlamalarıyla başkent Kuala Lumpur’da yargılandı.

Muhyiddin, 51.4 milyon dolar rüşvet ve 43 milyon dolar kara para aklama içeren 4 davada suistimalle suçlanıyor.

Muhyiddin, adliyede düzenlediği basın toplantısında, “Bu örgütlü siyasi zulümdür. 50 yıldır siyasetin içindeyim ve hep hukuka uygun hareket ettim” dedi. söz konusu.

Muhyiddin’in suçlamaları reddeden ve temiz olduğunu iddia eden Bersatu Partisi, 13 Mart Pazartesi günü liderlerinin ek bir suçlamayla karşı karşıya kalmasının beklendiğini bildirdi.

Muhyiddin suçlu bulunursa yolsuzluk suçlamalarından 20’şer yıl ve kara para aklama suçlamalarından 15’er yıl hapis cezasına çarptırılacak.

Gözaltına alındı, daha sonra serbest bırakıldı

Mart 2020-Ağustos 2021’de başbakanlık görevini üstlenen Muhyiddin, dün gözaltına alınsa da, aynı gün Yolsuzlukla Mücadele Kurulu (MACC) kararıyla serbest bırakıldı.

MACC daha önce Kovid-19 ekonomik yardım programları da dahil olmak üzere projelerin hibeleri konusunda Muhyiddin’in bilgilerine başvurmuştu.

Muhyiddin’in Bersatu Partisi’nin iki üst düzey üyesi de geçtiğimiz günlerde yolsuzlukla suçlandı. MACC, partinin hesaplarını dondurmuştu.

Malezya Başbakanı Enver İbrahim, Aralık 2022’de bakanlarının göreve rüşvet veren veya görevi kötüye kullanan herkesi derhal görevden alacakları konusunda uyardı.

kumlu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu