Haber

Muğla Büyükşehir’den Bodrum’a İlave İçmesuyu Projesi

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü Bodrum Mumcular içme suyu arıtma tesisi, eski terfi istasyonunda yapacağı çalışma ile elektrik tüketimini yüzde 35 oranında azaltarak günde 8 bin 500 haneye ek su iletimi sağlayacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, yeni içme suyu kaynaklarının temini, mevcut kaynakların verimliliğinin artırılması, içme suyu arıtma tesislerinde pompa yenileme ve güç verimliliği konularında çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, en az enerji ile en yüksek verimi elde etmek için Mumcular İçme Suyu Arıtma Tesisi’ndeki mevcut sistemler yenileri ile değiştirilerek önemli bir enerji tasarrufu ve su iletim kapasitesi artışı sağlanmaktadır.

Projenin 1,5 yılda kendi yatırım maliyetlerini karşılayacağı öngörülmektedir.

Mumcular içme suyu arıtma tesisi eski pompalama merkezi tamamen yenilenmiş olup, eski pompalar güç verimliliği yüksek yeni nesil pompalar ile değiştirilmiştir. Çalışmalar ile %35 enerji tasarrufu sağlanırken, su iletim kapasitesi %60 artırılacak. Bu sayede Bodrum’a günde 8 bin 500 haneye yetecek ilave içme suyu ulaştırılacak.  Toplamda 3 milyon 700 bin TL’ye mal olan projenin yüzde 90’ı tamamlanırken, elektrik tasarrufu ile yatırımın yaklaşık 1,5 yılda yatırım maliyetini karşılayacağı öngörülüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu