Haber

Oral Çalışlar: Erdoğan yeşil pasaport konusunda gazetecilere olumlu yaklaştı

Posta yazarı Oral Çalışlar, kendisinin ve bir grup gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve gazetecilere “yeşil pasaport” verilmesi talebinde bulunduğunu söyledi. Çalışlar, “Talebimize olumlu yaklaşan Cumhurbaşkanımız, ilgili taraflarla görüşeceğini söyledi.”

Çalışlar’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Önce İstanbul’dan Halime Kökçe’yi aradım ve birlikte hareket etmemizi önerdim. ‘Tamam dedi. Onun teklifiyle İrtibat Dairesi Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun ile görüştüm. Kendisine yapılan başvurular arasında yeşil pasaport konusunun yanı sıra gazetecilere yönelik başka taleplerin de bulunduğunu belirtti. Bu konuyla ilgili İçişleri Bakanı ile görüşme yaptığını belirtti.

Pasaport talebimizi olumlu karşıladı. Ankara’daki gazeteci meslektaşlarımızla temasa geçtim. Milletvekiline yeni seçilen gazeteci Ayşe Böhürler’i aradım. ‘Siz başlayın, biz destek olalım’ dedi. Abdülkadir Selvi’yi aradım. ‘Abi bu işe en uygun arkadaş Sinan Burhan’dır’ dedi. Nitekim Sinan hemen harekete geçti. Takımın erkeklerden oluşan bir grup olmaması değerliydi.

Hande Fırat gruba katıldı. Grup Mehmet Acet, Melik Yiğitel, Zafer Şahin ile tamamlandı. İstanbul Valiliğinden tanıdığım İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya kolaylıkla ulaştım. Meclis Başkanı Numan (Kurtulmuş) Bey çok güler yüzlü davrandı ve istediğimiz atamayı yaptı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala’yı da ziyaret ettik, son olarak Fahrettin Altun’a gittik. Talebimiz olumlu karşılandı ve desteklendi. Ankara görüşmeleri 28-29 Ağustos’ta gerçekleşti. Bu arada Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş da hazırlık niteliğinde bir araştırma yaptırdı. ‘Yeşil Pasaport’ için yasa çıkarmaya gerek olmadığını belirledi.

İhracatçılar için Bakanlar Kurulu kararı alındı, avukatlar için ise İçişleri Bakanlığı düzenlemesi yeterli görüldü. Artık konuyu Cumhurbaşkanına iletme noktasına geldik. Sinan, Fahrettin Altun’la iletişime geçti. TBMM Küme Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı ile görüşme imkanımız olacaktı. Arkadaşlarımız talebimizi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletti. Sayın Cumhurbaşkanı talebimize olumlu yaklaştı ve ilgili taraflarla görüşeceğini söyledi. Bu bizim son noktamız. “Umarım bu sorun bir an önce çözülür.”

KAYNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu