Teknoloji

RAM MHz Öğrenme Nasıl Yapılır? RAM MHZ Öğrenme Yöntemleri

Bilgisayarların teknik donanımlarıyla pek haşır neşir olmasanız ve sıfırdan bir bilgisayar toplamak için niyetleriniz olmasa bile eminiz RAM olarak isimlendirilen donanımı duymuşsunuzdur. RAM nedir hepimiz az çok biliyoruz zira bilgisayarımızın süreksiz depolama belleği olan bu donanımın gücü direkt olarak bilgisayar performansını etkiliyor. Ancak RAM gücü kadar çalışma suratı da bir o kadar kıymetli.

RAM donanımının çalışma suratı MHz olarak gösterilir. RAM suratı, bellek suratı olarak da anılan RAM MHz kıymeti pek çok kişi tarafından bilinmez lakin anakartın çalışma suratını direkt olarak etkilediği için son derece kıymetlidir. Bu nedenle başka donanımlarla olan alakası açısından da bu bedel bilinmelidir. Gelin RAM MHz öğrenme süreci için kullanabileceğiniz en kolay programlı ve programsız usullere yakından bakalım.

Temelden başlayalım, RAM nedir?

Random Access Memory kısaca RAM, bilgisayarınızdaki verilerin süreksiz olarak saklandığı bir depolama ünitesidir. Bilgisayarınız kapandığı vakit ya da yine başlattığınızda burada saklanan datalar silinir. Bilgisayar açıldığı anda çalışmaya başlayan RAM’in en temel emeli, işlemcinin bilgilere çok daha süratli bir formda ulaşmasını ve böylelikle en güçlü performansı sunmasını sağlamaktır. 

Peki RAM bellek MHz suratı nedir?

Bellek suratı ve RAM suratı olarak da anılan RAM MHz kıymeti, RAM donanımının çalışma suratını söz eder. RAM MHz kıymeti ne kadar yüksek olursa veri alışverişi de bir o kadar süratli ve verimli olur. RAM gücü olarak da bahsettiğimiz RAM bellek kapasitesi GB cinsinden gösterilirken RAM çalışma suratı genel olarak megahertz cinsinden MHz kısaltması ile gösterilir. 

Programlı ve programsız RAM MHz öğrenme formülleri:

 • Yöntem #1: cmd Komut İstemi sayfası üzerinden RAM MHz öğrenme 
 • Yöntem #2: Görev Yöneticisi sayfası üzerinden RAM MHz öğrenme 
 • Yöntem #3: CPU-Z programı ile RAM MHz öğrenme 

Yöntem #1: cmd Komut İstemi sayfası üzerinden RAM MHz öğrenme:

 • Adım #1: Windows arama çubuğunu açın.
 • Adım #2: cmd yazın ve aratın.
 • Adım #3: Sonuçlar ortasından Komut İstemi sayfasını açın.
 • Adım #4: Komut İstemi sayfasına wmic memorychip get speed yazın ve Enter’a basın.
 • Adım #5: Speed başlığı altında RAM suratı görüntülenecek. 
 • Adım #6: Yazmıyor fakat bu sürat MHz cinsindendir. 

Windows 7, Windows 10 ve öteki versiyonlara sahip bilgisayarınızda cmd Komut İstemi sayfası üzerinden RAM MHz öğrenme süreci için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Etkili ve kolay bir sistem olsa bile tek bir komut üzerinden sırf RAM MHz kıymetini gösterdiği için genel donanımlarınız ve RAM hakkında pek ayrıntılı bilgi öğrenemezsiniz. 

Yöntem #2: Vazife Yöneticisi sayfası üzerinden RAM MHz öğrenme:

 • Adım #1: Windows tuşu + X tuş kombinasyonunu tuşlayın.
 • Adım #2: Açılan menüden Vazife Yönetici seçeneğine tıklayarak sayfayı açın.
 • Adım #3: Sayfanın solundaki menüden Performans sekmesini genişletin.
 • Adım #4: Bellek başlığına tıklayın.
 • Adım #5: Ekranın sağ alt köşesindeki Sürat başlığı, RAM MHz kıymetidir.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki Vazife Yöneticisi sayfası üzerinden RAM MHz öğrenme süreci için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Vazife Yöneticisi sayfasından RAM MHz kıymetini öğrenmenin yanı sıra bilgisayarınızdaki süreçler, donanım performansı, uygulama geçmişi, başlangıç uygulamaları, kullanıcılar, vazife detayları ve sistem hizmetleri hakkında da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Görev Yönetici sayfasındaki Performans sekmesi bir oldukça ayrıntılı bilgi barındırır. CPU, bellek, SSD, Wi-Fi ve GPU performansınızı görebilirsiniz. Bellek başlığında RAM kullanılabilir alanı, kullanılan alanı, suratı, kullanılan yuvaları, form faktörünü ve donanıma ayrılmış alanı da öğrenmeniz mümkün. Yani Vazife Yönetici, donanımlarınız hakkında en ayrıntılı bilgileri alabileceğiniz sayfadır. 

Yöntem #3: CPU-Z programı ile RAM MHz öğrenme:

 • Adım #1: Buradaki temas üzerinden CPU-Z programını indirin.
 • Adım #2: Kurulumu tamamlayın.
 • Adım #3: CPU-Z programını çalıştırın.
 • Adım #4: Memory sekmesini açın.
 • Adım #5: DRAM Frequency başlığını bulun.
 • Adım #6: DRAM Frequency kıymetinin iki katı sizin RAM MHz değerinizdir yani gördüğünüz sayıyı 2 ile çarpın.

CPU-Z programı üzerinden bilgisayarınızın RAM MHz kıymetini öğrenmek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. CPU-Z, bilgisayarınızın donanımları hakkında en ayrıntılı bilgileri görebileceğiniz programlardan bir adedidir. Sağlam olduğu ve bilgisayarınızda çok fazla yer kaplamadığı için gönül rahatlığıyla kullanmanız mümkün. 

Bilgisayarın kaç GB RAM olduğunu nasıl anlarız?

Bilgisayarın kaç GB RAM olduğunu anlamak yani RAM belleğini öğrenme ile RAM MHz öğrenme formülleri son derece benzeridir. RAM’in kaç GB olduğunu da Görev Yöneticisi sayfası üzerinden ya da CPU-Z gibisi programlar kullanarak öğrenebilirsiniz. Şayet yeni bir RAM ya da bilgisayar alacaksanız aslında teknik özellikleri kısmında ilgili ayrıntıları görebilirsiniz. Tatmin olmadıysanız üretici firma ile irtibata geçmeniz de mümkün. 

RAM alırken dikkat edilmesi gerekenler:

RAM MHz bedeline ve kaç GB olduğuna baktınız, fark ettiniz ki bu RAM size yetmiyor ve yenisini almalısınız. Peki bilgisayar için gerçek bellek, RAM nasıl seçilir? Elbette ülkemiz gerçeklerini ön planda tutarak öncelikle kendinize bir bütçe belirlemelisiniz. Daha sonra yapacağınız aramaları bu bütçe filtresinden geçirirseniz çok daha süratli sonuç almanız mümkün. 

Standart kullanım için 4 GB, ortalama oyunlar için 8 GB,  çoklu misyonlar için 16 GB, çok daha profesyonel kullanım için 32 GB RAM işinizi görecektir. Elbette bunlar en az kıymetlerdir, yoksa 32 GB’ın bile yetmediği pek çok yazılım var. Anakart uyumluluğuna da dikkat etmeniz gerekir. DDR3, DDR4 ve DDR5 için gereksiniminiz olan transfer suratı değişiklik gösterecektir. Elbette RAM MHz suratı da dikkat etmeniz gereken değerli bir etmendir. İkili mi tekli mi RAM alacağınız da bu seçimi etkilemektedir.

Bilgisayarımızın performansını direkt olarak olarak etkileyen bellek çalışma suratı RAM MHz öğrenme süreci nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak uygulayabileceğiniz programlı ve programsız sistemlerden bahsettik. Sizin RAM MHz suratınız kaç? Tecrübelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu