Haber

Tayvan’dan Çin’den Filipinler’e uyarı: ‘Ateşle oynamayın’

Çin, Başkan’ın Tayvan’daki sözleri üzerine Filipinler’i ‘ateşle oynamaması’ konusunda uyardı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, MarcosPazartesi günü Tayvan seçimlerinde kazanılan zafer üzerine. LaiCumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ettiğini ve kendisinden bir sonraki cumhurbaşkanı olarak bahsettiğini aktaran Erdoğan, ‘Çin bu açıklamalardan kesinlikle memnun değil ve bu açıklamalara kararlılıkla karşı çıkıyor’ dedi.

sözcü Mao NingDüzenli olarak düzenlenen brifingde ” Başkan Marcos’un ilgili sözleri, ‘Tek Çin’ ilkesinin ve Filipinler’in Çin tarafına yönelik siyasi taahhütlerinin ciddi bir ihlalinin yanı sıra, Çin’in iç işlerine büyük müdahale teşkil etmektedir.r” dedi.

NingAçıklamasında Çin’in ilk fırsatta Filipinler’e sert bir protestoda bulunduğunu belirterek, Büyükelçiyi Çin’e karşı sorumlu bir açıklama yapmaya çağırdı. Bakan MarcosTayvan meselesinin iç yüzünü anlamak ve doğru sonuçlara varmak için daha fazla kitap okumasını öneriyoruz.

Filipin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada ülkenin ‘Tek Çin’ politikasını doğruladı ve MarcosKendisi, mesajının adadaki 200.000 denizaşırı Filipinli işçi de dahil olmak üzere Filipinler ve Tayvan’ın ortak çıkarlarını tanımayı amaçladığını söyledi.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı da Marcos’a teşekkür ederek, Tayvan ile Filipinler’in ‘özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi değerleri paylaştığını’, Tayvan’ın iş birliği ve alışverişi daha da derinleştireceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu