Yaşam

Yeryüzünde Açılan En Derin Çukurlardan Biri Olan “Kola Çukuru”nda Beklenmedik Olaylar Karşılaşıldı

Bu kadar derin bir çukurdan korkmayın çünkü bu çukura düşmek imkansızdır. Evet, dünyanın en derin çukurlarından biri olabilir ama Genişlik 23 cm çapında. Dolayısıyla sıradan bir insanın çukura düşmesi söz konusu değildir. Yaklaşık 20 yılda yapılan bu çukur tamamen yıkıldı. ilmihedef alındı.

Araştırmacılar başlangıçta deliğin yaklaşık 14.500 metre olduğunu belirlediler. Ancak daha sonra fikrini değiştiren araştırmacılar, deliğin “olabildiğince uzak” olduğunu söylediler. derin“. Ama bilim adamları ve mühendislerçalışırken beklenmedik bir şeyle karşılaştı.

Çukur derinleştikçe, araştırmacılar sıcaklıklardakarşı karşıya kaldığı için projeden vazgeçilmesine karar verildi.

Yerin 12.000 km altında, 2.7 milyar yaşında kayalar yaklaşık 180 santigrat dereceye ulaştı. Bu sıcaklık, bilim insanlarının iddia ettiğinden çok daha yüksekti. Bu yüksek sıcaklıklar matkap uçlarını ve boruları deforme ettiğinden hafriyat işi çok zor ve zordur. pahalı olmaya başladı. Bu nedenle sıcakla daha fazla baş edemeyen bilim insanları kazı çalışmalarına son verdi.

Araştırmalar sırasında bilim adamları, kayaların derinlere inildikçe daha yumuşak hale geldiğini gözlemlediler. Kola’da Rusça Bilim adamları, bu derinliklerdeki kayaların kayadan çok plastiğe benzediğini belirtti. Sert bir kayayla karşılaşmayı bekleyen bilim adamları için işte bu kadar. yumuşakkayalar şaşırtıcı bir sürpriz oldu.

Ocak çalışması 1992 yılında durduruldu ve proje sahası on yıl sonra terk edildi. Kola Superdeep kuyusu, Mayıs 2008’e kadar dünyanın en derin kuyusu unvanını elinde tutmaya devam etti, ancak bundan sonra Katar’da Al Shaheen petrol sahasında açılan 12.289 metrelik sondaj bu rekoru Kola’dan aldı. Bugün, Rusya’nın Sakhalin adası yakınlarındaki 12.345 metrelik Offshore petrol kuyusu bu unvanın sahibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu