Haber

Yunanistan’da 17 Kasım öğrenci ayaklanmasının üzerinden 49 yıl geçti

Yunanistan’da 1967-1973 döneminin cunta yönetimine karşı başkent Atina’daki Politeknik Üniversitesinde 14 Kasım 1973’te başlayan direniş ve 3 gün süren kanlı olaylarda hayatını kaybedenler anılıyor.

Ülkede 1967-1973 döneminde kişisel özgürlüklerin askıya alınması, siyasi partilerin kapatılması, muhaliflerin sürgüne gönderilmesi veya tutuklanıp işkenceye maruz kalması gibi acılara neden olan cunta yönetiminden duyulan rahatsızlık öğrenciler arasında da belirgin tepkiye yol açtı.

Jeoloji öğrencisi Kostas Yorgakis’in 1970’te darbeyi protesto etmek için İtalya’da intihar etmesi, üniversite öğrencilerinin protesto gayesiyle derslere girmemesi, öğrencilerin zorla askere alınmasına reaksiyon olarak Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrencilerin okul binasını işgal etmesi ve polisin müdahalesi, Politeknik Öğrenci Ayaklanması öncesi gençler ve öğrenciler ortasındaki huzursuzluğun birinci yansımaları oldu.

Ayaklanmayı bastırmak için üniversiteye tank gönderildi

Politeknik Üniversite içinde öğrenciler askeri darbe idaresini protesto için 14 Kasım 1973’te hareket başlattı, öğrencilerin kurduğu radyo ile cunta idaresine karşı bildiriler yayımlandı.

Geçici hükümetin 17 Kasım 1973 sabahı Politeknik Üniversitesine gönderdiği tank, üniversite merkez kapısını yıkarak içeri girdi. Olaylar sırasında kimi öğrencilerin ezildiği söylense de bu vefatlar resmi kayıtlara geçmedi.

Öğrencilerin üniversiteden çıkarılmasına karşın olaylar devam etti. Başta Politeknik binası olmak üzere Atina etrafında çok sayıda kişi polis ve asker müdahalesiyle hayatını kaybetti ve yaralandı.

Olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı uzun yıllar mutlaklığa kavuşturulamasa da Ulusal Araştırma Merkezi 2003’te ölü sayısını 24 olarak açıkladı.

Can kayıplarına rağmen, 49 yıl önce ülkede demokrasinin yeniden temini için cesaret veren olaylar, cunta yönetimi için sonun başlangıcı oldu.

Cunta yönetimi, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın akabinde doğan buhran sonucu süratle çöküşe geçti ve temmuzda iktidarı sivillere bıraktı.

Bu nedenle, her yıl 17 Kasım’da Politeknik Üniversitesi önünde toplanan halk, Parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı’ndan geçerek, ABD’nin Atina Büyükelçiliğine gerçek anma yürüyüşü gerçekleştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu