Haber

AB, Navalny’nin Tutuklanmasını Kınadı

Avrupa Birliği (AB), Rus mahkemesinin tutuklu muhalif Alexei Navalny’ye verdiği 19 yıl hapis cezasını şiddetle kınadı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada, AB’nin kararı şiddetle kınadığı bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“AB, yargılamaların Moskova dışında, ailelere ve gözlemcilere kapalı bir ortamda sıkı bir şekilde düzenlenmiş bir cezaevinde yürütülmesinden de derin üzüntü duymaktadır. Bu, Rus hukuk sisteminin Navalny aleyhine araçsallaştırılmasının devam ettiğinin açık bir göstergesidir. Bu da gösteriyor. ”

Açıklamada AB, hapishane yetkilileri tarafından Navalny’ye yönelik “tekrarlanan iğrenç muamele” konusundaki derin endişesini ve bundan Rusya’nın siyasi liderliğinin sorumlu olduğunu yineledi.

AB, Navalny’nin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Navalny’nin cezası

Kremlin muhalifi Alexei Navalny, zehirlendiği gerekçesiyle Berlin’de tedavi gördükten sonra 17 Ocak 2021’de Moskova’ya dönüşünde havaalanında tutuklandı.

Rusya Federal Cezaevi Servisi’nin talebi üzerine 2 Şubat 2021’de Navalny hakkında Moskova Şehir Mahkemesi’nde görülen dava sonuçlandı ve mahkeme Navalny’nin geçmişte verdiği 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezasını bozdu. hakkında adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çarptırıldı.

Navalny tarafından kurulan Yolsuzlukla Mücadele Vakfı (FBK), 31 Ağustos 2021’de mahkeme kararıyla tasfiye edildi.

Aleksey Navalny, geçen yıl Ocak ayında Rusya’da terörizm ve aşırılıkla bağlantılı kişiler listesine dahil edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu