Haber

Azerbaycan Milli Meclisi’nden, Fransız Senatosu’nun aldığı yaptırım kararına misilleme

Azerbaycan Ulusal Meclisi, Fransız Senatosu’nun aldığı yaptırım kararına karşılık olarak, Fransız yetkililerin Azerbaycan’daki varlıklarını dondurma ve iki ülke ortasındaki siyasi ve ekonomik alakaların gözden geçirilmesine karar verdi.

Fransa Senatosu tarafından Azerbaycan aleyhine alınan yaptırım kararının kabul edilmesine karşılık Azerbaycan tarafından karşılık geldi. Azerbaycan Ulusal Meclisi’nde Fransız Senatosu’nun Azerbaycan’a karşı aldığı karara ilişkin bildiri oylamaya çıkarıldı. Bildiride, Fransa Senatosu ve Ulusal Meclisi ile Fransa’nın bir ekip siyasi etraflarının yıllardır devam eden ırkçı, Azerbaycan, Türk ve İslam tersliğinin son periyotta daha da sertleştiği belirtildi. Buna nazaran, Fransa’nın uluslararası hukuk normları ve ilkelerini hiçe sayarak Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik taraflı ve haksız adımlara ağırlaşmasına bir itiraz olarak Azerbaycan Ulusal Meclisi’nde Fransa’ya karşı bildiri 95 evet oyuyla kabul edildi.

Azerbaycan Ulusal Meclisi, yayınladığı açıklamayla Azerbaycan hükümetini tedbir almaya çağırdı. Açıklamada, “Fransız Hükümeti tarafından tarafsızlık garantisi verilinceye kadar Azerbaycan ile Ermenistan ortasındaki olağanlaşma sürecine ait teşebbüs ve faaliyetlere Fransa’nın katılmasına izin verilmemesi ve bu konularda Fransız yetkililerle herhangi bir görüşme yapılmaması, Fransız yetkililerin Azerbaycan’daki mal varlıklarının tespit edilmesi halinde dondurulması, Azerbaycan devleti tarafından yaptırılan hiçbir projeye Fransız şirketlerinin katılmasına müsaade verilmemesi, Fransız şirketlerinin Azerbaycan tarafıyla güç kesimindeki işbirliklerinin gözden geçirilmesi, Azerbaycan ile Fransa ortasındaki mevcut siyasi ve ekonomik alakaların gözden geçirilmesi, Bağlantısızlar Hareketi’nin Başkanı olarak, uluslararası örgüt içinde Fransa’nın sömürge siyaseti, insanlığa karşı kabahatleri ve savaş hataları ile ilgili hususların gündeme getirilmesi, Fransa’nın İslamofobi politikası konusunun İslam İşbirliği Teşkilatı çerçevesinde gündeme getirilmesi ve Fransa’nın Türkofobi siyasetinin Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde gündeme getirilmesi” denildi.

Fransız Senatosu, Azerbaycan ve Ermenistan sonundaki sıkıntılar nedeniyle Azerbaycan’a yaptırım uygulanmasını içeren önergeyi kabul etmişti. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise, Fransa’nın Azerbaycan’daki maslahatgüzarı Julien Le Lan’i Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak protesto notası vermişti. – BAKÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu