Ekonomi

Kayseri’de “Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Ön Finansman Modeli” tanıtıldı

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, “Ön finansman modeliyle desteklerimizin etkinliği çok daha artacak. Piyasaya verdiğimiz bu hibe destekleri ihracatımıza ihracatımıza geri dönecek. çarpan.” söz konusu.

Kılıçkaya, Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin Kayseri’de bir otelde düzenlediği “Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Ön Finansman Modeli Tanıtım ve Bilgilendirme Programı”nda ihracatın Türkiye ekonomisine ivme kazandıran, istihdamı ve kalkınmayı destekleyen önemli bir güç olduğunu söyledi.

Yıl sonuna kadar ihracatta 250 milyar doları aşacaklarını belirten Kılıçkaya, Cumhuriyetin 100. yılında Türk Yüzyılına girerken hep birlikte rekorlar kıracaklarını ifade etti.

Bakanlık olarak ihracatın her adımını, her adımını desteklediklerini vurgulayan Kılıçkaya, “Bu kapsamda yılda en az 14 bin ihracatçıya destek oluyoruz. 85 farklı ülkede 1500’ün üzerinde uluslararası fuara katılımını destekliyoruz. yılda 250’nin üzerinde alım ve 60 farklı ülkeye ticaret yapıyoruz.İhracatçılarımızın 92 farklı ülkedeki 1200’den fazla ofis, depo ve dağıtım kanalını hem kira hem de promosyon gideri olarak destekliyoruz.” dedi.

Kılıçkaya, e-ihracatın ihracattaki payının yüzde 1,5 olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“İnşallah bu oranları yüzde 10’lara indirmek için önümüzdeki dönemde sipariş karşılama, dış pazar entegrasyonu, dijital pazarlama gibi e-ihracat için çok güçlü bir destek paketi oluşturduk. Ayrıca Avrupa’da bir durgunluk var. ihracatımızda pazar çeşitliliğini artırmak, bu tür bağımlılıklardan kurtulmak için Temmuz ayında Sayın Bakanımızın da katılımıyla uzak ülkeler stratejisini başlattık. hedef olarak belirlediğimiz ülkelerde ek 25 puan özellikle uzak ülkeler stratejisindeki ülkelerde.Ayrıca geçtiğimiz aylarda ön finansman modeli geliştirdik, protokol imzaladık.Bunlar verdiğimiz destekler. yıllardır kullanıyoruz hibe şeklinde faaliyet sonrası verdiğimiz destekler yani faaliyeti siz yapıyorsunuz faturanızı makbuzunuzu getiriyorsunuz sonrasında biz destek oluyoruz özellikle yurtdışındaki KOBİ’lerimizin çok iyi olduğunu biliyoruz. Açılma noktasında maddi sıkıntıya giriyorlar. Bu tür takviyeleri analiz olarak önceden finanse edecek bir model uyguluyoruz. Ön finansman modeli ile üslerimizin etkinliği çok daha artacak. Piyasaya verdiğimiz bu hibe destekleri ihracatımıza çarpan olarak geri dönecek.”

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman İhracatçıları Birliği Başkanı Refik Onur Kılıçer, 2022’de hissedilmeye başlayan yüksek elektrik maliyetleri, tedarik zincirindeki sorunlar, enflasyon ve durgunluğa rağmen ülkenin en yüksek ihracatı gösterdiğini söyledi. Kasım ayında performans.

Kılıçer, tanıtım ve bilgilendirme toplantısının bugün gerçekleştirileceği yeni modelle, kaynakların yansıtılması amacıyla mevcut ve yeni taban programların tek çatı altında bütüncül bir şekilde hazırlanmasının firmalara büyük kolaylık sağlayacağını açıkladı. devlet tarafından hızlı bir şekilde şirketlere tahsis edilir.

Programda Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Ticaret Odası Yürütme Konseyi Başkanı Ömer Gülsoy ve Kayseri Sanayi Odası Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci de birer konuşma yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu