Yaşam

Kertenkele ailesinde yeni tür keşfi: Hem uçuyor hem de sırıtıyor

Nature dergisinin Mayıs sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, bilim insanları Hindistanyeni bir giriş geko türü keşfetti. Hayvanın bilimsel adı Gekko mizoramensis’tir. Ancak bilim adamları, ağaçtan ağaca uçabilme yeteneklerinden dolayı bu yeni keşfedilen kertenkele grubuna isim verdiler. paraşüt kertenkele‘ ismini verir.

https://twitter.com/BruceRLong/status/1664197028489101312

Bangladeş, Myanmar, Tayland ve Kamboçya’da yaşadığı sanılan bu paraşüt kertenkele türü ilk kez Hindistan’da görüldü.

Hindistan’ın kuzeydoğusunda keşfedilen bazı kertenkeleler de 60 metreye kadar süzülebilen diğer paraşüt kertenkelelerinden oldukça farklı.

Yüzlerinde ‘ gülümsemekBu kertenkeleler, havada süzülmek için vücutlarının ve kuyruklarının yanında bulunan deri yüzgeçleri kullanır.

Araştırmacılar, kertenkeleleri elle yakalayarak, Hindistan’daki bu yeni türün yerden yaklaşık 150 ila 360 santimetre yükseklikte olduğunu buldular.

Araştırmaya göre, bu cins en çok alacakaranlıkta ortaya çıkıyor. hamamböceği, güveBöcek türlerinden oluşan avlarını da günün bu saatinde avlarlar.

Bölgenin biyolojik çeşitliliği hakkında da açıklama yapan araştırmacılar, kapsamlı bir belgelemenin bulunmadığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu